Dlaczego warto uczyć się w Kanadzie?

Kanada jest fantastycznym miejscem do życia oraz nauki:

Od 2004 roku ONZ regularnie sytuuje Kanadę w pierwszej 10-ce krajów o wysokiej kulturze i jakości życia. Kanada, która doskonale łączy w sobie instytucje edukacyjne, szybko rozwijającą się gospodarkę, wielokulturowość i niezwykłe piękno jest wręcz idealnym miejscem na studia dla międzynarodowych studentów. Kanada jest również bardzo chwalona za swoją wielokulturowość, co sprawia, że trzy miasta znajdują się na liście Economist Intelligence Unit z 2004 roku, czyli magazynu, który zajmuje się ocenianiem najlepiej rozwijających się miast pod względem ekonomicznym, a są to Vancouver, Toronto i Calgary, odpowiednio na miejscu trzecim, czwartym i piątym.

Kanadyjska edukacja jest na światowym poziomie:

Kanada znajduje się na pierwszym miejscu w rankingu OECD w kwestii edukacji, ponieważ ponad połowa osób w przedziale wiekowym 25-64 lat posiada wykształcenie wyższe, a pozostała część przynajmniej średnie. W rankingu najlepszych światowych uczelni wyższych przeprowadzonym dla gazety The Times w latach 2013-2014, osiem kanadyjskich uczelni znalazło się w najlepszej dwusetce rankingu, z czego cztery w pierwszej setce. Natomiast równie prestiżowy ranking akademicki Shanghai Jiao Tong University’s prestigious 2014 Academic Ranking of World Universites uplasował cztery kanadyjskie uczelnie w pierwszej setce swojego rankingu, a 21 kolejnych w najlepszej pięćsetce.

Licealiści kanadyjscy przodują w naukach humanistycznych i matematyce. W 2012 roku przeprowadzono badanie Programme for International Student Assessment (PISA) polegające na sprawdzeniu 10 osobowej grupy licealistów z 65 państw z całego świata. Kanada w tym rankingu została sklasyfikowana: w naukach humanistycznych na 9 miejscu na świecie, w naukach przyrodniczych na 10 miejscu na świecie, a w matematyce na 13 miejscu, tym samym kanadyjscy licealiści wyprzedzają takie kraje jak: Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Australię, Nową Zelandię oraz Francję. Kolejnym powodem, dla którego wielu studentów wybiera studia w Kanadzie jest znajomość języków przez mieszkańców tego kraju, ponieważ posługują oni się zarówno językiem francuskim jak i angielskim.

Kanada jest wielokulturowa i otwarta na cały świat:

W Kanadzie obowiązują dwa języki urzędowe (angielski i francuski), a ponadto w całym kraju można się spotkać z ponad dwustoma odmianami języka mówionego. Największe miasta takie jak Vancouver, Toronto czy Montreal są domem dla wielu społeczności imigrantów. Ponadto tolerancja kulturowa jest jedną z największych wartości nieformalnych na ulicach i w miejscach publicznych, jak również formalnie w ustawach i rządzie kanadyjskim. Szczególną uwagę przyciąga karta praw i wolności, która stawia wszystkich na równi.

Kanada jest innowacyjna:

Kanadyjski system edukacyjny pozwolił na wynalezienie i opracowanie wielu urządzeń, bez, których dzisiaj ludzie nie mogą sobie poradzić. Telefony BlackBerry, technologia płaskich ekranów, dotykowe tablice, kompresja tekstu mówionego na pisany w tabletach i komputerach oraz technologia IMAX film stosowana do ukazywania lepszych efektów filmowych zostały wynalezione i zbudowane przez osoby, które studiowały w Kanadzie.

Słynni Kanadyjczycy w różnych dziedzinach życia:

Pod tym względem Kanadyjczycy są niesamowitym wzorem do naśladowania, ponieważ mają wybitnych specjalistów praktycznie w każdej dziedzinie życia. Jednym z najsłynniejszych ekologów na świecie jest David Suzuki, który pochodzi z Kanady. Kanadyjczycy mają także najlepszego obecnie architekta Franka Gehry, który stworzył przede wszystkim: Bilbao Guggenheim Museum, Walt Disney Concert Hall i jeszcze wiele innych. Kanadyjczycy mogą także pochwalić się doskonałym ekonomistom Johnem Kennethem Galbraithem, który doradzał prezydentom Stanów Zjednoczonych takim jak: Franklin D. Roosevelt, Harry S. Truman, John F. Kennedy i Lyndon B. Johnson. Ponadto jednym z najbardziej rozpoznawalnych na całym świecie reżyserów jest James Cameron, Kanadyjczyk, który zasłynął filmami: „Titanic” i „Avatar”. Kanadyjska literatura ma też swoją wyśmienitą przedstawicielkę, którą jest Margaret Atwood. Kanada posiada także wielu wybitnych artystów muzycznych takich jak Sarah McLachan, Celine Dione czy Justin Bieber, a także wielu wspaniałych aktorów takich jak: Rachel McAdams, Jim Carrey, Kiefer Sutherland i Rayan Gosling.

Kanada jako prężnie rozwijająca się gospodarka:

Kanada jest jedną z najbardziej stabilnych gospodarek na świecie, posiada ona największy wskaźnik wzrostu wśród krajów grupy G8 i międzynarodowy fundusz walutowy uważa, że ta tendencja się utrzyma. Organizacji współpracy i rozwoju ostatnio stwierdziła, że kanada będzie przewodniczyć G-7 wzrostu przez następne 50 lat. A teraz kolejne rankingi:

  • Kanada znajduje się w piętnastce najlepiej rozwijających się gospodarek świata według: Conference Board
  • Najlepiej rozwijająca się gospodarka z grupy G-7 w latach 2003-2012 według: OECD
  • Kanada znajduje się na pierwszym miejscu grupy G-7 jeżeli chodzi o atrakcyjność gruntu pod interesy według: Global Infrastructure Investment Index
  • Najlepsza z krajów G8 pod względem solidności systemu bankowego według: World Economic Forum
  • Najlepsze miejsce do prowadzenia biznesu na świecie według: Forbes

Kanada jako ważny składnik współpracy, badań i rozwoju:

Wiele instytucji badawczych Kanady jest zaangażowanych w badawcze partnerstwo międzynarodowe, aby rozwiązać główne problemy, przed którymi stoi dzisiejszy świat. Kanadyjskie instytucje uznawane są za najlepsze na świecie pod względem reputacji, a ich badania mają decydujący wpływ na werdykt innych oraz jakość badań jest na tak wysokim poziomie, że prawie wszystkie instytucje opierają się na opiniach kanadyjskich naukowców. Jednym z najbardziej naglących problemów na świecie jest zasięg międzynarodowy. Według stowarzyszenia uniwersytetów i uczelni kanadyjskich (AUCC):

„Kanadyjskie ośrodki badawcze corocznie przyciągają tysiące zagranicznych naukowców, którzy mają tu szanse ciągłego zwiększania zakresu swych badań.. W 2013 roku 11 687 naukowców z całego świata skorzystało z możliwości zaprojektowania infrastruktury miasta, która była współfinansowana we współpracy z kanadyjską fundacją innowacyjności. Wykonano 670 projektów i zastosowano je w 88 krajach.”