Typ szkoły
Tradycyjna, nowoczesna, międzynarodowa, zamknięty kampus czy szkoła w mieście, koedukacyjna, czy nie? Uczniowie i rodzice wybierają szkoły z internatem wiedząc, że to najlepsza edukacja, która pozwoli im zrealizować wymarzoną ścieżkę edukacji. Wiemy, że każdy z młodych ludzi jest inny – ma inne plany i potrzeby. Dla niektórych idealna będzie duża szkoła, inni lepiej poczują się w kameralnej. Część młodzieży woli być w środowisku międzynarodowym, inni wolą takie, w których większość uczniów to obywatele danego kraju.
Boarding schools mają wiele cech wspólnych, ale też bardzo różnią się między sobą – każda ma swój specyficzny charakter, społeczność, mocne i słabe strony. Niektóre z nich mają wyraźny charakter wyznaniowy, inne artystyczny lub sportowy. Niezbędne jest wnikliwe sprawdzenie szkoły, aby poznać jej ofertę, a także obowiązujące tam zasady i przepisy.
Program nauczania
Możliwości jest wiele i nie każdy program będzie odpowiedni dla każdego nastolatka. Należy zastanowić się jaki cel przyświeca edukacji: czy uczeń chce studiować na najlepszych uczelniach świata, czy może skupić się na rozwijaniu pasji (sztuka lub sport).
Prawie nieograniczone możliwości wyboru należy zawęzić w oparciu o preferencje i oczekiwania. Wielość opcji daje uczniom wyjątkową okazję do pozytywnego doświadczenia ważnego okresu w ich życiu i przygotowania ich do nauki w międzynarodowym środowisku oraz interakcji z uczniami z całego świata. Do najczęściej wybieranych programów należą amerykański, brytyjski oraz program matury międzynarodowej IB.
Ze względu na mnogość opcji, pracę z uczniem i rodzicami zawsze zaczynam od rozmowy i ustalenia, jakie są ich oczekiwania względem szkoły, cel wyjazdu i plany na studia. Ważna jest także osobowość ucznia.
Kadra szkoły
Nie mam tu na myśli tylko nauczycieli. To, że nauczyciele są zwykle wybitnymi specjalistami i absolwentami (i często też wykładowcami) prestiżowych uczelni to norma w dobrych prywatnych szkołach.
Warto przyjrzeć się też osobom wspierającym uczniów poza lekcjami, szczególnie opiekunami w internacie (tzw. house parents). W dobrych szkołach house parents związani są z daną placówką od lat i mają olbrzymie doświadczenie w pracy z młodzieżą. To oni są zwykle pierwszym wsparciem dla ucznia w razie trudności.
Jeśli celem ucznia jest rozwój w konkretnej dyscyplinie sportowej, sprawdźmy, jakie kwalifikacje mają trenerzy zatrudnieni w szkole. Podobnie w przypadku rozwoju młodych artystów – dowiedzmy się kto będzie uczył konkretnych umiejętności.
Wyposażenie szkoły
Jakie wyposażenie posiada interesująca nas szkoła?
Nowoczesne pracownie do biologii i chemii są standardem w szkołach prywatnych.
Sprawdzenie wyposażenia jest szczególnie istotne, jeśli dziecko chce rozwijać się artystycznie lub sportowo. Zweryfikujmy więc, czy interesująca nas szkoła posiada własne pracownie artystyczne, sale koncertowe i teatr.
Zobaczmy, jak wyglądają boiska, sale gimnastyczne i basen. W kwestii tego ostatniego, zapytajmy, jaki jest do niego dostęp. Bywa, że uczniowie mogą korzystać z basenu tylko podczas lekcji.
Podsumowanie
Zanim zabierzemy się do przygotowania do konkretnych testów wstępnych i kompletowania dokumentów aplikacyjnych, należy solidnie przygotować się do wyboru właściwej szkoły. Jest to kluczowe, jeśli edukacja w niej ma przynieść zamierzone efekty.
Spring to Excellence w Poznaniu i Krakowie już w listopadzie
Zastanawiasz się nad edukacją swojego dziecka w zagranicznej szkole? A może decyzja już zapadła, ale nie masz pewności, którą szkołę i jaki program wybrać? Świetnym krokiem będzie udział w nadchodzącym wydarzeniu: Spring to Excellence w Poznaniu lub Katowicach. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, wymagana jest jednak rejestracja.
Spring to Excellence to kameralne przyjęcia, podczas których rodzice mogą zapoznać się z koncepcją boarding schools (szkół z internatem). Zapraszam gości ze starannie wyselekcjonowanych najlepszych zagranicznych szkół z internatem, których dyrektorzy wygłoszą prezentacje na temat możliwości edukacyjnych. Rodzice będą mieli okazję porozmawiać z przedstawicielami szwajcarskich, brytyjskich i amerykańskich szkół podczas obiadu.
AUTOR:
BASIA SALAMON
Pomagam rodzicom i ich dzieciom wybrać najlepszy program edukacyjny za granicą. Specjalizuję się w wyborze szkół średnich i ścieżek przygotowujących do aplikacji na zagraniczne uniwersytety. Jestem certyfikowanym doradcą edukacyjnym British Council, CCEA i IATC. Prowadzę konsultacje online i stacjonarnie we Wrocławiu.