Czym różnią się edukacyjne obozy młodzieżowe tzw. boarding schools od obozów językowych organizowanych przez tradycyjne biura podróży?
Zasadniczą różnicą tego typu wyjazdów jest fakt, że w przypadku obozów w boarding schools uczniowie wybierający obozy edukacyjne wyjeżdżają do szkół międzynarodowych, w których spotykają uczniów z całego świata. Nauczyciele prowadzący kursy w tego typu szkołach są nauczycielami z brytyjskich szkół, a co za tym idzie porozumiewają się z uczniami wyłącznie w języku angielskim. Z kolei w przypadku tradycyjnych wyjazdów młodzież zwiedza i podróżuje z opiekunami z Polski, a przez zdecydowaną większość czasu posługuje się językiem polskim.
Czego uczą się uczniowie biorący udział w zagranicznych obozach edukacyjnych?
To zależy od tego jaki obóz wybiorą – duże znaczenie ma tutaj tematyka. W zależności od tego czy jest to obóz artystyczny czy związany z naukami ścisłymi, zajęcia mogą odbywać się w różnych miejscach – np. w pracowniach artystycznych, w laboratoriach lub w muzeach. Dużą popularnością cieszą się także obozy, na których uczniowie, pod opieką nauczycieli z najlepszych brytyjskich szkół, przygotowują się np. do matury międzynarodowej. Jeden z takich kursów (IB Introduction) organizuje nasza partnerska szkoła – St. Clare’s w Oksfordzie. Jednak wszyscy bez względu na program uczą się życia i pracy w różnych kulturach, w międzynarodowym środowisku, wśród osób mówiących z różnym akcentem, znających język na różnym poziomie. Wyjazd na obóz do boarding school, to doskonała okazja do praktyki obcego języka, ale także szansa, aby poznać i zrozumieć różnice kulturowe – odmienne zwyczaje i obyczaje współuczestników obozu.
Kto może wyjechać na obóz?
Teoretycznie każdy, jednak należy być świadomym, że dziecko, które chce wyjechać na tego typu obóz musi być wystarczająco samodzielne, albo chcieć się tej samodzielności nauczyć. Na obozie nie będzie nikogo, kto poprowadzi ucznia “za rękę”. Dziecko musi samo upewnić się czy trafia do odpowiedniej sali na zajęcia, lub do odpowiedniego punktu zbiórki na wycieczkę. Oprócz tego, jeśli uczeń wybiera się na obóz inny niż językowy, bardzo ważne jest, aby znał język (zazwyczaj angielski) przynajmniej na poziomie średniozaawansowanym. W przeciwnym wypadku uczeń niewiele z takiego wyjazdu wyniesie i będzie on dla niego stresującym doświadczeniem.
Gdzie najczęściej wyjeżdżają podopieczni Excellence in Education?
Nasi uczniowie najczęściej wyjeżdżają na kursy akademickie przygotowujące do matury międzynarodowej lub nauki w brytyjskim systemie edukacyjnym. Dużą popularnością cieszą się także kursy, podczas których uczniowie biorą udział w zajęciach z różnych przedmiotów po angielsku, czyli np. kursach nauk ścisłych w laboratoriach, w których wykonują różnorodne eksperymenty i doświadczenia. Bardzo popularne są też obozy sportowe, gdzie uczniowie uczą się od najlepszych trenerów – słynnych golfistów, trenerów piłki nożnej tworzących np. znaną szkołę Arsenal Soccer School.
Jak wybrać najlepszy obóz?
Jeśli chodzi o wybór szkoły, czynników jest bardzo wiele, dlatego też chciałabym skierować do naszego artykułu na blogu, w którym bardzo szczegółowo, krok po kroku, opisaliśmy jak wybrać taki obóz – nad czym się zastanowić i dlaczego nie rezerwować pierwszej lepszej oferty, która nam się spodoba. Pamiętajmy, że planujemy wakacje dziecka, dlatego ważne żeby wybrać wyjazd, podczas którego będzie ono mogło rozwijać swoje pasje, zainteresowania i cele. Należy pamiętać, że istnieje bardzo wiele szkół, które świetnie się reklamują, a tak naprawdę nie oferują uczniom najlepszych możliwości rozwoju. Podczas wyboru odpowiedniego letniego wyjazdu należy zastanowić się gdzie szukać i jak sprawdzić wybraną szkołę, aby ta inwestycja była jak najlepsza.
Jak wygląda przykładowy letni dzień podczas obozów odbywających się w szkołach?
Zazwyczaj od poniedziałku do piątku obowiązuje dość sztywny plan dnia – rano uczestnicy obozów spotykają się na śniadaniu w stołówce – warto tutaj wspomnieć, że stołówki w boarding schools zazwyczaj wyglądają jak ta w Harrym Potterze. Po śniadaniu odbywają się lekcje, które często prowadzone są w blokach (np. 90 minutowych) i trwają zazwyczaj do obiadu. Po obiedzie natomiast kontynuowane są lekcje, treningi sportowe albo wyjazdy na wycieczki, a jeśli tego typu obóz odbywa się w Londynie, to uczniowie wraz z wychowawcami wychodzą, aby zwiedzać miasto. Kiedy drugi blok zajęć czy treningów dobiega końca, uczestnicy obozu spotykają się przy wspólnej kolacji, po której odbywają się zajęcia i zabawy integracyjne dla wszystkich uczniów na kampusie – bez względu na to jaki program zajęć wybrali.
Jakie możliwości w przyszłości daje udział w obozie edukacyjnym?
To zależy od tego jaki obóz wybierze uczeń i jaki jest jego cel udziału w wyjeździe. Na pewno bardzo dużym plusem jest fakt, że podczas takiego obozu można zobaczyć jak wygląda nauka w danej szkole, danym kraju i jeśli taki sposób nauczania spodoba się uczestnikowi może on później wybrać liceum w danym kraju lub określonym trybie nauczania. Czasem zdarza się, że uczeń, który zrobi wrażenie na danej szkole, dostaje od niej stypendium i kontynuuje w niej naukę po wakacjach. Kolejną, bardzo istotną kwestią jest możliwość zawierania międzynarodowych przyjaźni. Często zdarza się, że uczestnicy obozów w następnych latach wyjeżdżają do określonych szkół ze względu na to, że ich przyjaciele poznani w poprzednich latach na obozach, wyjeżdżają właśnie do tych szkół. Warto też zauważyć, że dzieci, które jeżdżą na tego typu obozy są bardzo ambitnymi uczniami, więc to nie będą przypadkowe znajomości jak te zawierane na południowo-europejskich plażach. Będą to bardzo ambitni młodzi ludzie, z dobrych rodzin i innych krajów.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat obozów edukacyjnych w szkołach za granicą, wejdź w zakładkę ferie i wakacje lub skontaktuj się z nami. Odpowiemy na wszelkie pytania i pomożemy w wyborze odpowiedniego wyjazdu.
Obozy letnie w Leysin Americam School
AUTOR:
BASIA SALAMON
Pomagam rodzicom i ich dzieciom wybrać najlepszy program edukacyjny za granicą. Specjalizuję się w wyborze szkół średnich i ścieżek przygotowujących do aplikacji na zagraniczne uniwersytety. Jestem certyfikowanym doradcą edukacyjnym British Council, CCEA i IATC. Prowadzę konsultacje online i stacjonarnie we Wrocławiu.
UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘ
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ