HISTORIA MATURY MIĘDZYNARODOWEJ
Szwajcaria jest kolebką programu IB. To pochodząca z Francji Marie-Therese Maurette, dyrektorka International School of Geneva, na prośbę UNESCO, w 1948 (czyli tuż po II wojnie światowej) opublikowała główne założenia swojego nauczania w broszurze zatytułowanej „Do Education Techniques for Peace Exist?”. Kilkanaście lat później, na podstawie założeń z tej pracy, nauczyciele wspomnianej już szkoły w Genewie, założyli International Schools Examinations Syndicate (ISES), które dzisiaj funkcjonuje jako International Baccalaureate Organization. Celem programu było “zapewnienie akceptowanych w skali międzynarodowej kwalifikacji na studia wyższe, odpowiednich dla rosnącej mobilnej populacji młodych ludzi, których rodzice byli częścią świata dyplomacji, organizacji międzynarodowych i międzynarodowych” poprzez oferowanie standardowych kursów i ocen dla uczniów w wieku od 16 do 19 lat. Dzisiaj, po pięćdziesięciu czterech latach, IBO zrzesza 5400 szkół w 159 krajach.
TROCHĘ LICZB
W Szwajcarii jest 51 szkół realizujących International Baccalaureate Diploma Programme (maturę międzynarodową), 44 z nich to szkoły prywatne. Zdecydowana większość ze wszystkich szkół z IB w Szwajcarii realizuje program w języku angielskim – 48 szkół. Drugim co do popularności językiem jest francuski – 17 szkół. W 7 szkołach kurikulum IB prowadzone jest w języku niemieckim i w dwóch po włosku. Czytając to widzisz, że liczbowo coś tu nie gra. Nie popełniłam jednak błędu, po prostu niektóre szkoły oferują program IB w kilku językach.
Spośród 44 prywatnych szkół z maturą międzynarodową w Szwajcarii, 22 to szkoły z internatem, gdzie uczniowie mieszkają na szkolnych kampusach a ich rodzice zwykle mieszkają w innym kraju. Co ciekawe, wszystkie te szkoły są koedukacyjne, czyli aplikować do nich mogą uczniowie każdej płci. Większość młodzieży szwajcarskiej uczy się w lokalnych szkołach publicznych, w prywatnych uczniowie to młodzież z najbardziej zamożnych rodzin z całego świata.
JAK DOSTAĆ SIĘ DO SZKOŁY W SZWAJCARII
Największą barierą dla polskich uczniów, chcących uczyć się w Szwajcarii jest wysokie czesne. Za rok nauki w liceum należy zapłacić od 100 000 do 180 000 CHF. To przynajmniej dwa razy więcej niż czesne w najlepszych brytyjskich szkołach!
Mając już zapewnione środki na naukę i wybraną konkretną szkołę (w wyborze chętnie Cię wesprę), należy wypełnić formularze aplikacyjne i wysłać do szkoły wraz z tłumaczeniami świadectw. Niektóre szkoły wymagają też referencji od swoich absolwentów, certyfikatów językowych i portfolio. Po wstępnej akceptacji uczeń pisze testy. Można to zrobić u mnie w biurze lub bezpośrednio w szkole w Szwajcarii. Po napisaniu testów uczeń i rodzice jadą na rozmowę kwalifikacyjną i po niej (czasem po kilku dniach) otrzymują decyzję szkoły o przyjęciu lub odrzuceniu kandydata.
KIEDY APLIKOWAĆ
Większość szwajcarskich szkół przyjmuje aplikację przez cały rok, w miarę wolnych miejsc. Aplikując do szkoły na poziomie liceum, szczególnie na ostatnie dwa lata (dyplom IB), warto złożyć dokumenty na rok przed planowanym rozpoczęciem nauki.
WAKACJE
Wielu uczniów i rodziców mają zrozumiałe obawy przed wyjazdem do szkoły z internatem, nawet jeśli jest to w tak bezpiecznym kraju jak Szwajcaria. Wychodząc im naprzeciw, większość szkół organizuje kilkutygodniowe obozy zimą i latem (summer schools), podczas których uczniowie mogą sprawdzić się w życiu na kampusie. Jeśli myślisz o takim rozwiązaniu, zapraszam Cię na konsultację, pomogę Ci w wyborze odpowiedniego programu.
AUTOR:
BASIA SALAMON
Pomagam rodzicom i ich dzieciom wybrać najlepszy program edukacyjny za granicą. Specjalizuję się w wyborze szkół średnich i ścieżek przygotowujących do aplikacji na zagraniczne uniwersytety. Jestem certyfikowanym doradcą edukacyjnym British Council, CCEA i IATC. Prowadzę konsultacje online i stacjonarnie we Wrocławiu.